Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Restauracje w Pekinie znów są pełne

13 czerwca 2020 | Plus Minus
autor zdjęcia: Anna Tomczyńska
źródło: Fotorzepa

Największy problem relacjonowania życia w Chinach polega na tym, że trzeba dbać o bezpieczeństwo źródeł. Tak żeby osoba, która podzieli się z tobą swoją historią, nie zniknęła. A to się może zdarzyć, nawet jeśli historia została opublikowana w kraju oddalonym siedem tysięcy kilometrów - Tomasz Sejewicz, korespondent Polskiego Radia z Chin.

Plus Minus: Kiedy ostatni raz byłeś w Polsce?

Późną jesienią 2019 r. Nie sądziłem, że to będzie tak długa przerwa. Planowałem powrót na początku 2020 r., ale szybko okazało się, że będzie to wyglądać inaczej. Już w połowie stycznia było wiadomo, że to się nie uda.

W Chinach wszystko działo się szybciej.

Kiedy 19 stycznia wyjeżdżałem z Pekinu do Tokio, bo zbliżała się wizyta premiera Mateusza Morawieckiego, to miałem w samolocie rękawiczki oraz maseczkę. I wcale nie byłem odosobnionym przypadkiem. W Chinach było czuć, że dzieje się coś niepokojącego. Wkrótce potem Wuhan odcięto od świata.

Mniej więcej w tym samym czasie byłem w Stanach Zjednoczonych. Temat Covid-19 był tam przyjmowany na wesoło. Dopiero pod koniec lutego Trump zrobił pierwszą dużą konferencję na temat koronawirusa.

Pamiętam ten moment, gdy byłem odcięty od świata w Pekinie, a do moich znajomych zupełnie nie docierało, co się właściwie dzieje. Dostrzegam to jednak dopiero teraz, z perspektywy kilku miesięcy.

Bo brzmiało to bardzo abstrakcyjnie.

Ludzie traktowali to jak opowieść z innej galaktyki. Fabryki stanęły, mieszkańcy nie mogli się przemieszczać, a w zablokowanych miastach trwała walka o maseczki.

Te opowieści z innej galaktyki wkrótce stały się naszą rzeczywistością. A kiedy ty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11683

Wydanie: 11683

Zamów abonament